Listwy przypodłogowe - dlaczego są tak ważne?

Jeśli kiedykolwiek miałeś styczność z wykańczaniem domu lub mieszkania, to z pewnością zdajesz sobie sprawę, jak ważną rolę pełnią wszelkie elementy wykończeniowe. Nierzadko odpowiedni wybór tych z pozoru drobnych i nic nieznaczących drobiazgów może zaważyć na końcowym wyglądzie całego wnętrza. Dlatego warto poświęcić trochę więcej czasu na przegląd dostępnych propozycji i dopiero po dłuższej chwili namysłu zdecydować się na odpowiedni wariant. Listwy przypodłogowe to właśnie jeden z elementów wykończeniowych. Są niezbędne praktycznie w każdym domowym pomieszczeniu. Dopełniają wygląd zarówno łazienki, jak i sypialni czy salonu. Tak jak inne elementy wykończeniowe, powinny być kompatybilne ze stylem pomieszczenia, aby idealnie pasowały do wyglądu danego miejsca. Warto zwrócić uwagę na to, jak i z czego zostały wykonane. Materiały najwyższej jakości to gwarancja wytrzymałości oraz komfortu użytkowania listew przypodłogowych.

alternative

Jak ciąć listwy przypodłogowe?

Do prawidłowego zamontowania listew przypodłogowych konieczne będzie ich uprzednie przycięcie. Dzięki temu bardzo dobrze dopasują się one do powierzchni, a przez to będą wyglądać wyjątkowo estetycznie. Wiele osób nie wie jednak, jak docinać listwy przypodłogowe. Nie jest to na szczęście bardzo skomplikowane. Wystarczy zaopatrzyć się w kilka niezbędnych narzędzi i odrobinę cierpliwości. W ten sposób zadanie z pewnością stanie się łatwiejsze i bardziej przyjemne. Aby odpowiednio i równo ciąć listwy przypodłogowe, możesz skorzystać z pomocy ręcznej piły ukośnicy. Jest to niedrogie narzędzie, które powinno sprawdzić się przy docinaniu. Dla osób sceptycznie nastawionych do tego rodzaju przyrządów alternatywę stanowi ukośnica elektryczna. Tutaj trzeba się już liczyć z trochę większym wydatkiem, ale nadal jest to kwota do zaakceptowania. Jedną z zalet wykorzystania tego elektrycznego narzędzia jest z pewnością skrócony czas pracy przy przycinaniu listew oraz precyzja cięcia. Bez względu na wybrany przyrząd, musisz dopilnować, żeby wymiar listwy przed docięciem narożnika był odrobinę dłuższy od wymiaru ściany, na której będzie ona mocowana. Listwę warto docinać pod kątem 45 stopni. 

Jak przyklejać listwy przypodłogowe?

Montaż listew przypodłogowych nie jest tak skomplikowany, jak mogłoby się z pozoru wydawać. Wręcz przeciwnie, z przyklejeniem ich powinien poradzić sobie nawet początkujący majsterkowicz. Wystarczy tylko na samym początku zapoznać się z najważniejszymi zasadami, jak kleić listwy przypodłogowe i można zacząć pracę. Sposób montażu powinien być dobrany do rodzaju wybranej listwy. Możesz zdecydować się na montowanie listew za pomocą kleju, na taśmę lub  poprzez tradycyjne przykręcanie. Przed klejeniem pomocne okaże się z pewnością zabezpieczenie ścian, na przykład taśmą, aby zapobiec ewentualnym zabrudzeniom. Taśma może być stosowana do każdego rodzaju listew, więc wydaje się, że jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Pozwali Ci ono także uniknąć ryzyka ubrudzenia czegokolwiek podczas pracy. Dokręcane listwy są niewątpliwie bardzo wytrzymałe.
Dobrze przycięte i przyklejone listwy przypodłogowe to konieczność, jeżeli zależy Ci na estetycznym wyglądzie pomieszczenia.